Duty Free Shop Dufry - Zürich Airport - Švýcarsko

Realizace třípatrového obchodního domu v Curychu

Kompletní zařízení třípatrového duty free shopu v komplexu Circle u letiště v Curychu? To byla atraktivní zakázka, velká výzva a náš tým se jí nebál. Pak ale zasáhl covid a všechny okolnosti se postupně jedna po druhé obrátily proti nám. I tak se nám podařilo téměř nemožné – dokončit projekt v termínu. Průběh této zakázky je téměř neuvěřitelným příběhem o odhodlání, profesionalitě a improvizačních schopnostech týmu Bakof group… a je to příběh se šťastným koncem.
Duty free obchod na curyšském letišti, který jsme kompletně zařizovali, měl plochu nad 1000 m2.

Zakázka, jakou nedostáváte každý den

Na počátku byl náš švýcarský klient, s kterým jsme už spolupracovali na jiném projektu – doporučil nás na zakázku, kterou sám shledal příliš komplikovanou: realizaci třípatrového duty free obchodního domu v novém komplexu Circle na letišti v Curychu. 


Šlo o opravdu velkou prodejnu s plochou nad 1000 m2. Byla to zakázka za 8 milionů Kč a bylo potřeba ji zvládnout včetně výkresové dokumentace za 8 týdnů, a to kvůli vysokým pokutám, které hrozily ze strany curyšského letiště. Okamžitě po podpisu smlouvy všichni naši konstruktéři začali pracovat na výkresové dokumentaci tak, aby byla za týden hotová. To zahrnovalo konzultace s architekty v Berlíně a Barceloně, kam německé studio outsourcovalo některé činnosti, a schvalování v Curychu. 


Celý tým byl plný odhodlání tuto obrovskou výzvu zvládnout. Návrhy a vybavení prodejny patří k našim nejčastějším zakázkám a vždy je realizujeme na sto procent. To jsme ještě netušili, že nás čeká nejnáročnější projekt za poslední dobu.
Švýcarský klient byl velmi náročný a ve všech ohledech požadoval kvalitu 1A.

Luxusní vybavení pro luxusní prodejnu s kvalitou 1A

Co všechno zakázka zahrnovala? Byly hotové vizualizace od berlínských a španělských architektů a na nás, jak už zaznělo, čekalo zhotovení kompletní výkresové dokumentace a výroba i instalace veškerého vybavení prodejny včetně pokladen, nábytku a dalšího zařízení. Museli jsme od začátku vymýšlet bezpečnostní zásuvky pro exkluzivní zboží, jako byly např. drahé hodinky, a protože šlo o skutečně luxusní obchod s maximálním důrazem na špičkový design, nábytek měl hodně lakovaných povrchů


Kruhové objekty a prvky, které byly osazené sklem a prosvětlením, jsme vyráběli z ohýbaných MDF desek olepených laminátem. Museli jsme dbát i na precizní detaily, jako je fakt, že různé hodinky vyžadují různou teplotu světla, proto jsme osvětlovací diody pořizovali u certifikované společnosti ve Velké Británii. Klient byl velmi náročný a ve všech ohledech požadoval kvalitu 1A.


Když přijde covid a všechno se začne stavět proti vám

Vzhledem k časové náročnosti zakázky a komplikovaným montážním podmínkám na letišti šlo o složitý projekt již na papíře. Ty hlavní komplikace nás však teprve čekaly. Tři dny po zahájení výroby se v naší dílně objevila koronavirová pandemie a my byli nuceni výrobu zavřít a rozdistribuovat projekt do spřátelených truhláren, což obnášelo náročné řešení rozvozu materiálu. 


Jelikož se značně zaměřujeme na projektové řízení a spolupracujeme s řadou dílen, zvládli jsme výrobu zajistit v termínu a požadované kvalitě. Tím ale překážky ještě neskončily…
Kruhové objekty a prvky, které byly osazené sklem a prosvětlením, jsme vytvářeli z ohýbaných MDF desek olepených laminátem.

Záludnosti logistiky na letišti při montáži nábytku a vybavení

Instalaci vyrobeného nábytku a regálových systémů nám značně komplikovala pravidla provozu v okolí letiště, kam byl zákaz vjezdu pro kamiony. My však potřebovali přistavit 5–6 kamionů za jeden týden. Proto se zařízení muselo vždy před letištěm z kamionu přeskládat do menších dodávek, které ho přepravily k budově.


A pak znovu zaúřadoval koronavirus. V okamžiku, kdy měla první parta odjíždět na montáž, vedoucí dostal covid a všichni museli do izolace. Jelikož ostatní party byly zaměstnány jinde, start montáže proběhl jen díky kolegům z kanceláří s truhlářskou zkušeností, kteří odletěli do Švýcarska a začali připravovat prostory k montáži.


Aby toho nebylo málo, v prodejně tou dobou nesvítila světla a museli jsme řešit připravenost celé stavby. Navíc nás čekaly kontroly ze strany švýcarských úřadů nebo vyplňování protokolů. 
Museli jsme od začátku vymýšlet bezpečnostní zásuvky pro exklusivní zboží, jako byly např. drahé hodinky.

Bakof group je pro Švýcarsko volbou č. 1

Švýcarsko je specifická země a díky curyšské zakázce jsme získali zkušenosti, které jsme schopni zúročit v dalších projektech. Obecně jsou ve Švýcarsku na montážníky kladeny velké nároky a na mezinárodním letišti v Curychu, kde je nutné dodržovat veškerá možná bezpečnostní opatření, to bylo o to náročnější. 


V této zemi jsme realizovali už více než deset podobných zakázek, především pro Nestlé, a pokud má nějaký klient ambice rozšířit své podnikání do Švýcarska, jsme pro něj ideální partner. „Dodnes mi volají někteří kolegové s prosbou o radu týkající se nějaké realizace ve Švýcarsku,“ dodává Dalibor Bárta, generální ředitel Bakof group.


Podobnou obchodní jednotku jsme vzápětí realizovali pro společnost Lagerdere na Letišti Václava Havla a stejně jako v Curychu, bylo v zájmu průběhu zakázky nutné znát veškerou platnou legislativu týkající se nehořlavosti či logistiky. 
Při montáži jsme museli řešit nepřipravenost celé stavby a navíc jsme čelili neustálým kontrolám ze strany švýcarských úřadů.

Příběh se šťastným koncem nás posunul dál

Projekt tohoto obchodního domu na letišti v Curychu byl jedním z nejnáročnějších za celou historii Bakof group. Ať už z pohledu koordinace, řízení projektu, termínů, montáže, logistiky, tak především vinou covidu. Nicméně termín, který jsme si s klientem domluvili, jsme dokázali splnit na hodinu přesně.


„Za 13letou historii firmy jsem nezažil nic tak komplikovaného a náročného. Tím, že jsme zakázku zvládli, jsme si dokázali, že Bakof group je schopen realizovat jakékoli vybavení prodejen od vývoje, designu po výrobu i montáž po celé Evropě. Dnes už bych se nebál montovat prodejny Louis Vuitton nebo Burberry. Po této zkušenosti věřím, že na to máme a do budoucna to tak bude,“ dodává Dalibor Bárta.


Přemýšlíte o novém designu pro své prodejny? Nebo plánujete otevření obchodní jednotky v ČR či zahraničí? Spojte se s námi a náš profesionální tým využije všechny získané zkušenosti ve váš prospěch.Zdroj fotografií: Bakof group

Mám zájem o novou prodejnu