Duty Free Shop Dufry - Zürich Airport - Švýcarsko

Realizace třípatrového obchodního domu v Curychu 

Kompletní zařízení třípatrového duty free shopu v komplexu Circle u letiště v Curychu? To byla atraktivní zakázka, velká výzva a náš tým se jí nebál. Pak ale zasáhl covid a všechny okolnosti se postupně jedna po druhé obrátily proti nám. I tak se nám podařilo téměř nemožné – dokončit projekt v termínu. Průběh této zakázky je téměř neuvěřitelným příběhem o odhodlání, profesionalitě a improvizačních schopnostech týmu Bakof group… a je to příběh se šťastným koncem.


 Duty free obchod_Letiště Curych

Duty free obchod na curyšském letišti, který jsme kompletně zařizovali, měl plochu nad 1000 m2.

Zakázka, jakou nedostáváte každý den

Na počátku byl náš švýcarský klient, s kterým jsme už spolupracovali na jiném projektu – doporučil nás na zakázku, kterou sám shledal příliš komplikovanou: realizaci třípatrového duty free obchodního domu v novém komplexu Circle na letišti v Curychu. 

Šlo o opravdu velkou prodejnu s plochou nad 1000 m2. Byla to zakázka za 8 milionů Kč a bylo potřeba ji zvládnout včetně výkresové dokumentace za 8 týdnů, a to kvůli vysokým pokutám, které hrozily ze strany curyšského letiště. Okamžitě po podpisu smlouvy všichni naši konstruktéři začali pracovat na výkresové dokumentaci tak, aby byla za týden hotová. To zahrnovalo konzultace s architekty v Berlíně a Barceloně, kam německé studio outsourcovalo některé činnosti, a schvalování v Curychu. 

Celý tým byl plný odhodlání tuto obrovskou výzvu zvládnout. Návrhy a vybavení prodejny patří k našim nejčastějším zakázkám a vždy je realizujeme na sto procent. To jsme ještě netušili, že nás čeká nejnáročnější projekt za poslední dobu.


Obchodní dům_Letiště Curych

Švýcarský klient byl velmi náročný a ve všech ohledech požadoval kvalitu 1A.

Luxusní vybavení pro luxusní prodejnu s kvalitou 1A

Co všechno zakázka zahrnovala? Byly hotové vizualizace od berlínských a španělských architektů a na nás, jak už zaznělo, čekalo zhotovení kompletní výkresové dokumentace a výroba i instalace veškerého vybavení prodejny včetně pokladen, nábytku a dalšího zařízení. Museli jsme od začátku vymýšlet bezpečnostní zásuvky pro exkluzivní zboží, jako byly např. drahé hodinky, a protože šlo o skutečně luxusní obchod s maximálním důrazem na špičkový design, nábytek měl hodně lakovaných povrchů

Kruhové objekty a prvky, které byly osazené sklem a prosvětlením, jsme vyráběli z ohýbaných MDF desek olepených laminátem. Museli jsme dbát i na precizní detaily, jako je fakt, že různé hodinky vyžadují různou teplotu světla, proto jsme osvětlovací diody pořizovali u certifikované společnosti ve Velké Británii. Klient byl velmi náročný a ve všech ohledech požadoval kvalitu 1A.

Když přijde covid a všechno se začne stavět proti vám

Vzhledem k časové náročnosti zakázky a komplikovaným montážním podmínkám na letišti šlo o složitý projekt již na papíře. Ty hlavní komplikace nás však teprve čekaly. Tři dny po zahájení výroby se v naší dílně objevila koronavirová pandemie a my byli nuceni výrobu zavřít a rozdistribuovat projekt do spřátelených truhláren, což obnášelo náročné řešení rozvozu materiálu. 


Jelikož se značně zaměřujeme na projektové řízení a spolupracujeme s řadou dílen, zvládli jsme výrobu zajistit v termínu a požadované kvalitě. Tím ale překážky ještě neskončily…


Kruhové objekty s prosvětlením

Kruhové objekty a prvky, které byly osazené sklem a prosvětlením, jsme vytvářeli z ohýbaných MDF desek olepených laminátem.

Záludnosti logistiky na letišti při montáži nábytku a vybavení

Instalaci vyrobeného nábytku a regálových systémů nám značně komplikovala pravidla provozu v okolí letiště, kam byl zákaz vjezdu pro kamiony. My však potřebovali přistavit 5–6 kamionů za jeden týden. Proto se zařízení muselo vždy před letištěm z kamionu přeskládat do menších dodávek, které ho přepravily k budově.

A pak znovu zaúřadoval koronavirus. V okamžiku, kdy měla první parta odjíždět na montáž, vedoucí dostal covid a všichni museli do izolace. Jelikož ostatní party byly zaměstnány jinde, start montáže proběhl jen díky kolegům z kanceláří s truhlářskou zkušeností, kteří odletěli do Švýcarska a začali připravovat prostory k montáži.

Aby toho nebylo málo, v prodejně tou dobou nesvítila světla a museli jsme řešit připravenost celé stavby. Navíc nás čekaly kontroly ze strany švýcarských úřadů nebo vyplňování protokolů. 


 Zásuvky s hodinkami_Letiště Curych

Museli jsme od začátku vymýšlet bezpečnostní zásuvky pro exklusivní zboží, jako byly např. drahé hodinky.

Bakof group je pro Švýcarsko volbou č. 1 

Švýcarsko je specifická země a díky curyšské zakázce jsme získali zkušenosti, které jsme schopni zúročit v dalších projektech. Obecně jsou ve Švýcarsku na montážníky kladeny velké nároky a na mezinárodním letišti v Curychu, kde je nutné dodržovat veškerá možná bezpečnostní opatření, to bylo o to náročnější. 

V této zemi jsme realizovali už více než deset podobných zakázek, především pro Nestlé, a pokud má nějaký klient ambice rozšířit své podnikání do Švýcarska, jsme pro něj ideální partner. „Dodnes mi volají někteří kolegové s prosbou o radu týkající se nějaké realizace ve Švýcarsku,“ dodává Dalibor Bárta, generální ředitel Bakof group.

Podobnou obchodní jednotku jsme vzápětí realizovali pro společnost Lagerdere na Letišti Václava Havla a, stejně jako v Curychu, bylo v zájmu průběhu zakázky nutné znát veškerou platnou legislativu týkající se nehořlavosti či logistiky.


Výroba nábytku a montáž v duty free shopu_Letiště Curych

Při montáži jsme museli řešit nepřipravenost celé stavby a navíc jsme čelili neustálým kontrolám ze strany švýcarských úřadů.

Příběh se šťastným koncem nás posunul dál

Projekt tohoto obchodního domu na letišti v Curychu byl jedním z nejnáročnějších za celou historii Bakof group. Ať už z pohledu koordinace, řízení projektu, termínů, montáže, logistiky, tak především vinou covidu. Nicméně termín, který jsme si s klientem domluvili, jsme dokázali splnit na hodinu přesně.

„Za 13letou historii firmy jsem nezažil nic tak komplikovaného a náročného. Tím, že jsme zakázku zvládli, jsme si dokázali, že Bakof group je schopen realizovat jakékoli vybavení prodejen od vývoje, designu po výrobu i montáž po celé Evropě. Dnes už bych se nebál montovat prodejny Louis Vuitton nebo Burberry. Po této zkušenosti věřím, že na to máme a do budoucna to tak bude,“ dodává Dalibor Bárta.

Přemýšlíte o novém designu pro své prodejny? Nebo plánujete otevření obchodní jednotky v ČR či zahraničí? Spojte se s námi a náš profesionální tým využije všechny získané zkušenosti ve váš prospěch.Zdroj fotografií: Bakof group

Mám zájem o novou prodejnu